RTD sensor with connection head are resistance thermometers specifically designed for heavy-duty temperature sensing applications like ovens, machines and industrial environments where their robust construction ensures a prolonged sensor life. These RTD’s are built with a Pt100 detector to EN60751 and are available in accordance with IEC 751 Class A, B and 1/10B. An optional two-wire head-mounted transmitter can be supplied and also ATEX certification for areas with the risk of an explosion, zone 0, 1, 2, 21 and 22.
| Protection tube | |
| Construction | Closed-end tube, 9mm. |
| Material | SS 316 – (Wst 1.4401) |
| Insertion length “L” | Customer to specify |
| Process connection | 1 / 2″ BSP |
| Extension length “X” | Customer to specify |
| Connection head | |
| Model | “B”, according DIN 43729 |
| Material | Cast aluminium |
| Cable entry | M20 x 1.5 cable gland |
| Sensing element | |
| Type | MI 2025 |
| Construction | Replaceable springloaded, 6mm |
| Length “E” | E = L + X + 35 mm |
| Material | SS 316 – (Wst 1.4401) |
| Sensor | |
| Single Pt 100: “S” or Duplex Pt100: “D” | |
| Accuracy | According IEC 751 Class B |
| Connection | 3 wire system ( Optional 4 wire system ) |
| Range | – 220 / + 600 °C |
| Options | |
| Transmitter 4-20mA | In-Head Transmitter, standard or ATEX Explosion proof. Please select from our standard range, see “transmitter” chapter, specify make, model and range. |
| Swing-Cover head | DAN. Transmitter direct mounted on measuring insert. |
| High Swing-Cover head | DAN-H. Transmitter in cover. Insert with ceramic block. |
| Datasheet | Download |