Thermo-Electra FT 3070 Flanged Thermowell – Straight
Product Code: FT3070
Manufacturer: Thermo-Electra
Thermo-Electra produces solid drilled and machined thermowells. High pressure and velocity applications need thermowells with screw, flange or welding construction for easy mounting at site. Depending on the process data: medium, temperature, velocity and pressure they are machined from one piece, solid drilled from bar stock material or forgings or are fabricated. Standard materials; SS304/304L,316/316L, A105, 316Ti, Hastelloy C4, Hastelloy C276, Monel 400, Titanium and Inconel. Material certificates as per EN10204-3.1/3.2 can be supplied with each thermowell. If required NACE standard MR-01-75 can be met. WPS and PQR’s are available. Our engineers do Stress Calculations per ASME/ANSI PTC 19.3-74 where high velocity or pressure can be critical and to determine the Wake Frequency. A velocity collar can help here. Coating: Thermowells can be supplied with a coating for chemical resistance such as Teflon PTFE, PFA, FEP and Halar – ECTFE. To achieve abrasion-resistance we can add the thermowell surface with a Stellite , Eutalloy or Ceramic layer.
| Thermowell | |
| Design | Drilled bar stock with welded process flange |
| Materials | SS 316 – (Wst 1.4401) standard |
| Stem / Shaft | |
| Diameter | 20mm |
| Bore | 6.6 mm |
| Bottom thickness | 5 mm |
| Female connection | 1/2″ NPT |
| Flange | |
| Flange facing | Flat Face, Raised Face, Ring Type Joint, Tongue Face, or Groove Face |
| Standards | ASME B16.5, DIN 2526/2527, or EN 1092-1 |
| Flange weld | Full Penetration, partial penetration, or |
| screwed flange seal welded | |
| Dimensions | |
| Insertion length “U” | To specify |
| Lagging “X” | To specify, standard 60mm |
| Flange size | To specify |
| Flange rating | To specify |
| Flange facing | To specify |
| Options | |
| Other materials and dimensions | |
| Fully machined from bar, no weldings | |
| Protective coating, PTFE, Halar, Stellite etc. | |
| Tagging | |
| Wake frequency calculation |
| Datasheet | Download |