Thermo-Electra DWR 6010 Vibration Proof Resistance Thermometer
Product Code: DWR6010
Manufacturer: Thermo-Electra
Thermo-Electra manufactures sensors for engine bearings, exhaust gasses, turbo measurement, and for cargo measurement. Most of our standard sensors in Pt100 have an international Lloyds Register approval. Most of the temperature sensors have an improved vibration construction specially for vibrating equipment such as engines and turbines. The best vibration-proof option is to use thermocouple temperature measurement instead of Pt100 / resistance temperature measurement. Usually, a pocket or thermowell is used to protect the temperature sensor and an additional benefit of using a pocket or thermowell is that the sensor can be replaced without opening the process.
| Design | |
| Designed for use on combustion engines | |
| Protection tube | |
| Construction | Closed-end tube |
| Material | SS 316 – ( Wst 1.4401 ) |
| Insertion length “L” | Customer to specify, standard 150 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Process connection | 1 / 4″ BSP steel compression gland |
|
Pocket / Thermowell |
|
| Small diameter sensors can break due to high vibrations, the use of a thermowell or pocket can be imperative, check with your engine manufacturer or consult factory. |
|
| Lead wire | |
| Heat and oil resistant, armoured extention cable 250 °C | |
| Lead wire length “K” | |
| Customer to specify, standard 1000 mm | |
| Element | |
| Sensor | Pt 100 |
| Connection | 3 wire system ( Optional 4 wire system ) |
| Accuracy | According IEC 751 Class B |
| Testing | Tested at 200 volt / 20 °C |
| Insulation | Minimum 10 M ohm |
| Design | Vibrationproof |
| Temperature | |
| 600 °C maximum |
| Datasheet | Download |