Thermo-Electra DWK 6010 Vibration Proof Thermocouple
Product Code: DWK6010
Manufacturer: Thermo-Electra
Thermocouples for marine use are produced by Thermo-Electra for bearings of engines, exhaust gasses, turbo measurements, and cargo measurements. Our extensive standard range of thermocouple sensors is Lloyds Register approved. The improved construction ensures that they are more resistant to vibrations, making them perfect for use in engines and turbines. Thermocouples are used when one wants to use the best vibration-free option. When it is necessary to protect the temperature sensor, we use a pocket or thermowell. Opting for a pocket or thermowell is on the one hand also opting for convenience, as the sensor can be replaced during the process.
| Design | |
| Application | Designed for use on combustion engines |
| Protection tube | |
| Construction | Closed-end tube |
| Material | SS 316 – ( Wst 1.4401 ) |
| Insertion length “L” | Customer to specify, standard 150 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Process connection | 1 / 4″ BSP steel compression gland |
| Pocket/Thermowell | |
| Small diameter sensors can break due to high vibrations, the use of a thermowell or pocket can be imperative, check with your engine manufacturer or consult factory. | |
| Lead wire | |
| Heat and oil resistant, armoured extention cable 250 °C | |
| Lead wire length “K” | |
| Customer to specify, standard 1000 mm | |
| Element | |
| Sensor | K, J or L Thermocouple, Customer to specify |
| Accuracy | According IEC 584-1 |
| Testing | Tested at 200 volt / 20 °C |
| Insulation | Minimum 10 M ohm |
| Design | Vibrationproof |
| Temperature | |
| 800 °C maximum |
| Datasheet | Download |