Thermo-Electra CA 2016 General Purpose Resistance Thermometer
Product Code: CA2016
Manufacturer: Thermo-Electra
Thermo-Electra uses precision Pt100 and Pt1000 wire wound detectors to EN60751, ceramic or glass encapsulated and thin film detectors for its resistance thermometers. We have solutions for laboratories, general machinery and food industry, chemical and petrochemical industries. Further a complete line of sensors with standard “DIN” constructions are made with an interchangeable insert, for easy replacement and can be supplied with a built-in two-wire 4-20mA transmitter and hazardous area approved, ATEX and IECEx certified temperature-sensors, single and multipoint for zone 0,1, 2 and 21, 22 with Exi, Exe, Exd, Ext, Exce (Exna) approvals and can be fitted with an integral head-mount transmitter.
| Protection tube | |
| Construction | Closed-end tube, 9mm. |
| Material | SS 316 – (Wst 1.4401) |
| Insertion length “L” | Customer to specify |
| Connection head | |
| Model | “B”, according DIN 43729 |
| Material | Cast aluminium |
| Cable entry | M20 x 1.5 cable gland |
| Sensing element | |
| Type | MI 2025 |
| Construction | Replaceable springloaded |
| Diameter | 6 mm |
| Length “E” | E = L + 35 mm |
| Material | SS 316 – (Wst 1.4401) |
| Sensor | |
| Single Pt 100: “S” | |
| Duplex Pt 100: “D” | |
| Accuracy | According IEC 751 |
| class B | |
| Connection | 3 wire system ( Optional 4 wire system ) |
| Range | -220 /+ 600 °C |
| Options | |
| Transmitter 4-20mA | In-Head Transmitter, standard or ATEX Explosion proof. Please select from our standard range, see “transmitter” chapter, specify make, model and range. |
| Swing-Cover head | DAN. Transmitter direct mounted on measuring insert. |
| High Swing-Cover head | DAN-H. Transmitter in cover. Insert with ceramic block. |
| Datasheet | Download |