Thermo-Electra FT 3230 Threaded thermowell with Helical strikes
Product Code: FT3230
Manufacturer: Thermo-Electra
Thermo-Electra FT 3230 Threaded thermowell with Helical strikes are machined and drilled from bar stock with machined spiral finish.
Thermo-Electra produces solid drilled and machined thermowells. High pressure and velocity applications need thermowells with screw, flange or welding construction for easy mounting at site. Depending on the process data: medium, temperature, velocity and pressure they are machined from one piece, solid drilled from bar stock material or forgings or are fabricated. Standard materials; SS304/304L,316/316L, A105, 316Ti, Hastelloy C4, Hastelloy C276, Monel 400, Titanium and Inconel. Material certificates as per EN10204-3.1/3.2 can be supplied with each thermowell. If required NACE standard MR-01-75 can be met. WPS and PQR’s are available. Our engineers do Stress Calculations per ASME/ANSI PTC 19.3-74 where high velocity or pressure can be critical and to determine the Wake Frequency. A velocity collar can help here. Coating: Thermowells can be supplied with a coating for chemical resistance such as Teflon PTFE, PFA, FEP and Halar – ECTFE. To achieve abrasion-resistance we can add the thermowell surface with a Stellite , Eutalloy or Ceramic layer. Further we can assist with the choice of material
| Design | Final design according to: |
| ASME PTC19.3 TW2016 | |
| ASME Report nov. 2011, vol. 133/041102 | |
| Materials | SS316, SS310, SS321(H), SS347(H), Monel 400, Inconel 600, Hastelloy C276, Other materials possible |
| Diameter | Standard diameter 22 mm, or to be specified |
| Bore | 6.6mm standard, other diameters possible |
| Bottom thickness | 5.0mm standard, other thicknesses possible |
| Instrument connection | 1/2″NPT, 1/2″BSP, M20x1.5 or other threads possible |
| Eccentricity | <1 micrometer |
| Conncetion length | |
| Standard length | 50 mm |
| Extended Hexagon | To specify |
| Datasheet | Download |